Home / Piedavajumi / Ekoloģiskā māja? Tā ir ekonomiska! / Pasīvā ēka? Kas tas ir?

Pasīvā ēka? Kas tas ir?

Ne visi zina šo terminu. Šīm ēkām ir zemas enerģijas prasības apkures vajadzībām.

Pasīvās ēkas patērē ne vairāk kā 15 kWh/m2, kas atbilst līdz 1.5 m3 gāzes uz 1 m2 virsmas.

Šāda veida ēkās primārās enerģijas patēriņa līmenis nedrīkst pārsniegt 120 kWh/m2 visām enerģijas vajadzībām, kur iekļauta apkure, karstais ūdens un dzīvošanai nepieciešamais elektroenerģijas patēriņš. Tajā pašā laikā, šobrīd esošajās dzīvojamajās ēkās, enerģijas patēriņš (tikai apkurei) ir virs 120 kWh / (uz m2 gadā). Nepieciešamās enerģijas daudzums pasīvajās ēkās ir astoņas reizes mazāks kā tradicionālajās.

Energoefektīvu ēku būtība ir samazināt enerģijas zudumus.

Šajā gadījumā ir svarīgs katrs posms, gan pareiza plānojuma izvēle, gan piemērots projekts, līdz pat pēdējām detaļām, tādām kā logu palodžu uzstādīšana. Māja ar zemu enerģijas patēriņu, pirmkārt, ir ideāli izolēta māja , kas novērš siltuma noplūdes.

Pasīvās mājas – kāda ir to atšķirība no citām

Viss pasīvās ēkas ārējais slānis ir gaisa necaurlaidīgs. Tomēr, siltuma caurlaidības koeficientam (U) sienām, jābūt zemākam kā 0.15 W/(m²K). Šim ēkas veidam ir nepieciešami atbilstoši logi, jo nenoblīvēti logu rāmji var radīt līdz pat 30% no mājas siltuma zudumiem. Tieši tāpēc, logu siltuma caurlaidības koeficients nedrīkst pārsniegt Uw= 0.80 W/(m²K). Pasīvās mājas vairumā gadījumu ir aprīkotas ar zemes siltummaiņiem un rekuperatoriem. Šīs ierīces ļauj atgriezt siltumu no gaisa kondicionieriem un tādejādi samazināt mājas enerģijas zudumus par 75 – 90%. Aizvien populārāki kļūst saules kolektori, un to radītā enerģija var tikt izmantota ūdensvada ūdens sildīšanai vai nodrošināt 25 – 35 % enerģijās, kas nepieciešama apkures vajadzībām.

Kas varētu Jūs pārsteigt – pasīvajās ēkas tiek izmantotas lielas stiklojuma platības (logi, stiklotas fasādes, u.t.t.).

Stiklotās platības galvenokārt tiek izmantotas ēkas dienvidu pusē, bet to praktiski nav ziemeļu pusē, jo ieguvums no saules enerģijas šeit ir diezgan zems. Šodien energoefektīvi logi var ievērojami samazināt siltuma zudumus un nodrošināt maksimāli daudz dienas gaismas iekštelpām. Turklāt tie nodrošina bezmaksas saules enerģiju telpu apsildei.